X
تبلیغات
زولا

در سیستم پارتیشن بندی هارد دیسک سه نوع پارتیشن پایه وجود دارند : Primary و Extended و Logical .
پارتیشن های Extended میتوانند به Logical قسمت شوند.
هر هارد دیسکی میتواند شامل چهار پارتیشن Primary باشد ، یا میتوان یک هارد دیسک را به سه پارتیشن Primary و یک پارتیشن Extended تقسیم کرد.
زمانی که شما در یک هارد دیسک چند پارتیشن Primary داشته باشید تنها میتوانید در هر زمان یکی از آنها را Active نمایید و سایر پارتیشنها مخفی ( Hidden ) میباشند .
این پارتیشنها به صورت فیزیکی درون هارد دیسک وجود دارند اما در سیستم عامل دیده نمیشوند. دلیل این امر Master Boot Record ( یا همان اولین سکتور فیزیکی هارد دیسک ) میباشد.
برای سیستم یک میز پارتیشن یا partition table تعریف میشود که پارتیشن فعال یا همان Active Partition را به سیستم عامل نشان میدهد و باعث میشود که قسمت پردازش بوت سیستم به آن پارتیشن فعال ( Active Partition ) پرش نماید.
تعریف چند پارتیشن Primary در یک
هادر دیسک همان طور که میدانید یکی از روشهای ایجاد یک سیستم multi-boot میباشد.
یک درایو Primary تمام درایوهای Logical مشتق شده از نوع Extended را تحت پوشش قرار میدهد. به شکل زیر توجه نمایید :


یکی از ویژگیهای درایوهای Primary که در سیستمهای multi-boot توصیه میشود از آنها استفاده شود این است که این درایوها کلا از دسترس یکدیگر خارج میباشند و دقیقا به همین دلیل پیشنهاد میشود هر ویندوزی در یک درایو Primary نصب گردد تا به این ترتیب اگر یکی از ویندوزها دچار آسیب و یا ویروس شد ویندوز دیگر بدون کوچکترین مشکلی به کار خود ادامه دهد و ویروس و ... نمیتوانند هیچ دسترسی به آن داشته باشند.
در دو قسمت میتوانم مهمترین تفاوت یک درایو Primary و یک درایو Logical را به این شکل بیان کنم :
1- قابلیت bootable یا Active شدن درایو Primary که این قابلیت در درایو Logical وجود ندارد ( دقیقا به دلیل MBR یا همان Master Boot Record که ذکر کردم ) ، به تصویر زیر دقت نمایید :

واما MBR چیست ؟(به صورت خلاصه البته،حتما توی یک پست نحوه پشتیبان گیری از MBR رو خواهیم گذاشت...)

MBR مخفف Master Boot record است و فضایی اختصاصی و کوچک در شروع هارد دیسکهاست. این فضا وظیفه نگهداری اطلاعات بوت (Boot) و ساختار و موقعیت پارتیشن ها را بر عهده دارد. خود MBR تنها به اندازه یک سکتور فیزیکی حجم دارد یعنی 512 بایت!. اما همین سکتور کم حجم در مرتب سازی ، ساخت یا تغییر و تعمیر پارتیشن های یک هارد دیسک نقشی پایه ای ایفا می کند و حتی Boot شدن یا به اصطلاح عام بالا آمدن سیستم به آن وابسته است.